Rektoskopie a anoskopie


Informace abyste zbytečně nebáli.

Rektoskopie a anoskopie

Jedná se o 2 základní varianty endoskopického vyšetření prováděné neohebným přístrojem. Používají se sterilizovatelné kovové přístroje nebo jednorázové plastové (většinou za příplatek).

Anoskopie – je vyšetření umožňující prohlídku celého análního kanálu a přilehlé části sliznice konečníku nad svěrači. Nejčastějšími nálezy jsou – žilní městky (hemoroidy), trhliny, polypy nebo i nádorová onemocnění.

Rektoskopie – rozšiřuje možnosti anoskopického vyšetření možností vyšetření celého konečníku. Provádí se cca 30 cm dlouhým přístrojem, který se ale zavádí do hloubky maximálně 15-20 cm. Hloubka zavedení vždy závisí na snášenlivosti vyšetření pacientem a anatomických poměrech. K zajištění lepšího přehledu vyšetřované oblasti je téměř vždy nutné naplnit konečník malým množstvím vzduchu, který je na závěr vždy vypuštěn.

Vlastní vyšetření trvá jen několik minut a je ve většině případů nebolestivé. V průběhu vyšetření je anoskop/rektoskop za použití speciálního gelu s lokálním anestetikem (působí místní znecitlivění) šetrně zaveden do konečníku. Následně je napojen na zdroj studeného světla, který umožňuje lékaři zrakem zkontrolovat vyšetřovanou oblast.

Na toto vyšetření se prosím připravte pomocí :

  • glycerinových čípků nebo
  • mikroklyzmatem (Salinické klyzma - Saline - od fy. Baxter). Aplikací těchto látek dojde k aktivnímu vyprázdnění konečníku - odchodu stolice.

Oba preparáty jsou volně dostupné v lékárně

Pozn: Používají se sterilizovatelné, opakovaně použitelné, kovové přístroje nebo jednorázové plastové (většinou za příplatek).