Skip to content

Trochu  teorie

Slovník odborných výrazů (Vaše pomůcka v komunikaci s lékařem ..)

Chybí vám nějaký výraz ..

Chybí vám nějaký výraz ...

Anální kanál
Krátký 3-4 cm dlouhý kanál mezi rektální ampulou a zevním ústím konečníku. Sliznice v jeho horní části je jedním z nejcitlivějších míst lidského těla. Umožňuje odlišení plynného, tekutého a tuhého obsahu.
Břišní lis
pomocný mechanizmus, kterým si pomáháme při defekaci. Spočívá v hlubokém nádechu, jeho zadržení a zvýšeném napětí svalů břišní stěny. Dojde k stlačení orgánů v dutině břišní směrem dolů a tím zvýšení tlaku na rektální ampulu.
Esovitá klička
Předposlední oddíl tlustého střeva, který obdobně jako rektální ampula slouží k shromaždování stolice před defekací. Esovitá se jí říká pro její typický tvar. Je umístěna v levé jámě kyčelní.
Pánevní dno
několik symetricky uložených svalových skupin zevně pevně připojených k pánevním kostem a uprostřed spojených pevným vazivem. Slouží jako dno břišní dutiny. Ve střední části jí prochází močová trubice a anální kanál u muže, u ženy ještě pochva.
Rektální ampula (rektum)
Rezervoár sloužící k shromaždování stolice a svými silnými stahy se aktivně podílí na defekaci.
Vnitřní svěrač
Kruhovitá vrstva hladké svaloviny obklopující anální kanál, která za normálních okolností je neustále kontrahována (sevřena) a tím zajišťuje kontingenci. Tento svěrač není vůlí ovlivnitelný.
Zevní svěrač
Kruhovitá vrstva příčné svaloviny, umístěná zevně od vnitřního svěrače. Je vůlí ovlivnitelná a hraje proto hlavní roli při nutnosti potlačit defekaci.

Diskuzní fórum

Prostor pro Vaše připomínky, dotazy i názory.

Proktologická Ambulance

inkontinence stolice / zácpa / onemocnění konečníku